Porady Eksperta – stylista wnętrz

Fototapeta drzewa autor agatonstudio.pl

Paweł Zatorski
Prywatnie marzyciel. Twierdzi, że nie ma brzydkich wnętrz, gdy zadbamy o szczegóły. Zawodowo zajmuj się stylistyką wnętrz zastanych.

 

Agaton Studio:
Czy rzeczywiście nie ma brzydkich wnętrz?

Paweł Zatorski:
Nie ma. Wnętrze można porównać do człowieka. Popularne są w internecie filmy, gdzie z kobiety o przeciętnej urodzie styliści tworzą ideał piękna. Podobnie jest z wnętrzami. Nie ma potrzeby wykonywać operacji plastycznej pomieszczenia, aby było piękne. Można je lekko upudrować, poprawić detale, dodać obraz lub fototapetę i wnętrze natychmiast zyskuje.

Czy mówiąc o przemianie kobiety ma Pan na myśli ten film na YT


Paweł Zatorski:
Dokładnie tak. Podobnie jest z wnętrzem. Odpowiednie oświetlenie, detale i zamiast miłej norki mamy szansę zamieszkać w wyszukanym apartamencie. Proszę mi wierzyć, że zasobność portfela nie ma większego znaczenia. Zazwyczaj zasobność wiąże się z wielkością mieszkania lub domu, a im mniejszy metraż tym mniej wydamy na jego metamorfozę.

Agaton Studio:
Czy jakość dodatków ma znaczenie?

Paweł Zatorski:
Pozostając w konwencji kobiety, wystarczy markowa torebka i buty, aby zyskać na szyku. Nie trzeba mieć w szafie 100 torebek, podobnie jak we wnętrzu nie trzeba mieć 100 dodatków. Ważne aby były bardzo dobrej jakości. Podsumowując – jakość ma bardzo duże znaczenie.

Agaton Studio:
Na czym polega Pana praca?

Paweł Zatorski:
Na rynku utarło się, że do architekta wnętrz zgłaszamy się w chwili kupna mieszkania, zakończenia budowy domu lub bardzo dużego remontu. Gdy nasze wnętrze obrośnie w meble, dywany, żyrandole i inne dodatki pozostawiamy je same sobie co niekoniecznie służy estetyce. Moim zadaniem jest poprawa już zastanego wnętrza. Nie mogę doradzać wyrzucania mebli lub zmiany podłóg. Podczas pierwszej wizyty rozmawiam z domownikami, robię zdjęcia, ustalam, gdzie znajdują się punktu prądu. Po kilku dniach przedstawiam projekt. Moje porady nigdy nie wiążą się z remontami. Zawierają zestaw wskazówek, które można wprowadzić bez większych problemów w kilka dni. Nie zaproponuję na przykład listwy led w miejscu, gdzie nie ma dostępu do prądu, choć współczesne lampy pobierają tak mało energii, że miesiącami mogą być zasilane baterią więc ograniczenie nie są sztywne.

Fototapeta most autor: agatonstudio.pl
Fototapeta most autor: agatonstudio.pl


Agaton Studio:
Doradzanie wiąże się z ryzykiem, że porady nie zostaną wprowadzone w życie, a rozczarowaniem zostanie przekierowane na Pana.

Paweł Zatorski:
To prawda. Proszę jednak zauważyć, że wizyta stylisty wnętrz jest jak spotkanie z lekarzem. Można zastosować się do porad, ale można je zlekceważyć i nadal chorować. Nie mam na to wpływu.

Agaton Studio:
Czy doradza Pan umieszczenie we wnętrzach fototapet lub obrazów?

Paweł Zatorski:
Zaraz po modyfikacji oświetlenia jest to drugi filar metamorfozy. Najczęściej ściany zastaje puste co przypomina troszeczkę szpitalną salę. Choć byłem już w kilku szpitalach, gdzie było więcej dekoracji niż w niejednym mieszkaniu. Najważniejsze jest dopasowanie. Mam w głowie miliony wzorów, moja praca polega na ich dopasowaniu do wnętrza i upodobań domowników. Wybierając na przykład fototapetę na ścianę najpierw rozmawiam z klientem. Pokazuję tester stylu i z dużą dozą prawdopodobieństwa wiem jakie zmiany zaproponować. Zmiany, które pogodzą wystrój wnętrza z gustem domowników.

 

Fototapeta liście w sypialni